Dimensiune Text

Cauta in site

Remiză, 1-1 cu U Cluj, la Mioveni

(0 voturi, nota medie 0 din 5)

meci u clujCS Mioveni a obţinut doar un punct în confruntarea de sâmbătă, după amiază de pe propriul teren cu Universitatea Cluj, deşi galben-verzii ar fi meritat să obţină toate punctele

după felul în care au decurs ostilităţile în teren. Echipa pregătită de Iordan Eftimie a terminat la egalitate, 1-1, confruntarea cu formaţia de sub Dealul Feleacului, una dintre principalele candidate la promovarea în Liga I.

Începutul de meci a fost unul destul de echilibrat. După o perioadă de tatonare, ardelenii au avut două oportunităţi de a deschide scorul. În minutul 10, Gavra a tras la poartă din apropierea careului, însă Sima a reţinut fără probleme de lângă bară. Două minute mai târziu, Dumitrescu a executat o lovitură liberă de la 35 de metri, balonul a ajuns la Goga, însă defensiva gazdelor a respins. Argeşenii au pus în pericol poarta clujenilor prin Năstăsie şi Kylien, însă de fiecare dată portarul Dur-Bozoancă a fost la post.
Înainte de finalul primului mitan, ardelenii puteau deschide scorul prin Goga care l-a pus la grea încercare pe Sima cu o lovitură liberă de la 20 m respinsă de sub transversală de gooal-keperul galben - verzilor. Mioveniul a început în forţă actul secund şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 55 prin Rădescu care a trimis în plasă de la 15 m. Bucuria nu a durat decât 10 minute pentru că Universitatea Cluj a restabilit egalitatea prin mijlocaşul George Florescu. După o respingere în faţă a defensivei argeşene, experimentatul jucător a reluat din vole spre poartă, fără speranţe pentru Sima. CS Mioveni putea da lovitura în ultimul minut de joc. Popescu a primit o pasă pe culoar, a rămas singur cu Bozoancă, l-a lobat pe acesta, însă balonul a lovit transversala, după care a ajuns tot la Popescu care nu a mai avut suflu să tragă aşa cum trebuie către poartă. În urma acestui rezultat, CS Mioveni se situează pe locul 7, cu 16 puncte acumulate în 9 etape, în timp ce Universitatea Cluj ocupă locul 8, cu acelaşi număr de puncte, dar cu un golaveraj inferior.

CS Mioveni - Universitatea Cluj 1-1(0-0)

Au marcat :Rădescu (min .55)/ Florescu( min.66)
CS Mioveni: Sima - Kilyen, Celea, Burnea, Stoica - Mârzeanu (min.71 Neagu), Lazăr - Rădescu, Năstăsie, Ayza (min.66 Coşereanu) - Balint (min. 80 Popescu). Antrenor: Iordan Eftimie. Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă - Coman, Abrudan, Sepsi, Berci - Kofi, Dumitrescu (min.57 Florescu) - Takacs (min.57 Haţiegan), Goga, Ursu (min.72 Taub) - Gavra. Antrenor: Adrian Falub.
Stadion: Orăşenesc (Mioveni - Argeş);
Arbitri: Sergiu Popa (Aiud), Ferencz Tunyogi (Zalău), Adrian Vornicu (Iaşi).
Cum s-au marcat golurile:
# min.55: 1-0! Rădescu trece de Berci şi îl învinge pe Dur-Bozoancă cu un şut de la 15 m.
# min.66  1-1 Brunea respinge în faţă din duelul aerian cu Gavra, mingea ajunge la George Florescu, care finalizează cu un şut la colţul lung, din marginea careului.