Dimensiune Text

Cauta in site

Et.38, 2018/2019: CS Mioveni - UTA 3-0 (3-0)

(0 voturi, nota medie 0 din 5)

meci utaGalben-verzii au învins cu 3-0, vineri seara, pe UTA în ultimul meci al acestui sezon. În partida de pe Stadionul Orăşenesc din Mioveni, golurile victoriei

gazdelor au fost marcate de Măzărache şi Hergheligiu (două).

CS Mioveni şi-a regăsit în acest final de sezon forma pe care a căutat-o în acest retur de campionat. Galben-verzii au încheiat stagiunea cu un 3-0 în faţa UT-ei, ajungând la patrulea succes cosnecutiv, de când antrenorul Marius Stoica a preluat echipa, după plecarea lui Daniel Opriţa. Victima de serviciu a fost acum UTA, o echipă care nu a ridicat prea mari pretenţii ofensive în partida de la Mioveni. Galben-verzii au condus ostilităţile pe toată durata partida, în timp ce oaspeţii au ratat o ocazie mare la 0-0 şi alta la fel de mare în debutul reprizei secunde, la 3-0. Gazdele s-au aruncat în atac încă din primele minute şi la scurt timp de la începerea partidei Hergheligiu deschide seria ratărilor. Apoi, în minutul 6, Popa scapă singur cu portarul, dar Croitoru şi Beţa resping in extremis pericolul. În minutul 11, Edi Stoica şi Kilyen conlucrează la o nouă ratare mare a argeşenilor, pentru ca în minutul 17, Măzărache să deschidă scorul din centrarea lui Işfan din corner. În minutul 29 Hergheligiu ratează şi ea, pentru ca în minutele 34 şi 42, jucătorul venit în această iarnă să marcheze două goluri. Repriza a doua a început cu două ocazii bune ale oaspeţilor, la ultima, Şeroni cerând gol, după ce mai întâi a nimerit bara şi apoi Croitoru a reţinut pe linie reluarea adversarului cu capul din 2m. Aceasta a fost şi ultima acţiune de poartă a arădenilor, care nu au mai contat în atac până la final, în timp ce Mioveniul a ratat ocazie după ocazie. Năstăsie rămâne singur cu protarul în minutul 54, dar trimite milimetric pe lângă, Hergheligiut rage puţin pe lângă în minutul 76, după o combinaţie cu Coşereanu, Rădescu ratează de două ori în minutele 83 şi 90, după ce a scăpat singur, la prima ocazie trimiţând balocul în bară, iar în prelungiri pe un nou contraatac, Coşereanu a fost oprit din drumul spre gol de un adversar, care a respins din faţa porţii.
CS Mioveni a încheiat sezonul, 2018/2019 pe locul 7, poziţie pe care s-au aflat încă din iarnă, acumulând în cele 38 de partide, 61 de puncte.
# CS Mioveni - UTA 3-0 (3-0)
Au marcat: Măzărache (17), Hergheligiu (34, 42)
# Mioveni: Croitoru - Kilyen, Beţa, Burnea, Edi Stoica - Boboc (68 Rădescu), Şerban - Hergheligiu, Năstăsie, Măzărache (77 Coşereanu) - Işfan (68 Lazăr). Antrenor: Marius Stoica
# UTA: Zamfir - Manea, El Hasni, Şeroni, Gavrilă - Copani (46 Miculescu) - Neagu, Melinte (68 Crăciun), Costin, Ivan - Popa (59 Oroian). Antrenor: Cristian Păcurar.
Arbitru: Bogdan Anghelinei (Galaţi)
Cartonaşe galbene: Beţa (65), Rădescu (86) / Manea (85)
Spectatori: 500
Stadion Orăşenesc Mioveni

Cum s-au marcat golurile:

# 1-0, min 17: Işfan centrează perfect din corner, Măzărache apare bine în 6 m şi reia cu capul, mingea trecând printre mâinile portarului
# 2-0, min 34: Mioveniul porneşte pe contraatac, Işfan îi pasează în stânga lui Hergheligiu, acesta preia, îl driblează pe El Hasni în scur şi de la 16 m central şutează pe jos plasat, în dreapta portarului, după ce în prealabil văzuse colţul liber
# 3-0, min 42: mingea ajunge în stânga careului la Hergheligiu, iar acesta şutează pe jos, puternic, în cross, pe sub portar

# mn 2: Ocazie mare pentru Mioveni. Hergheligiu are un şut-centrare din 10 metri lateral dreapta, Zamfir respinge în faţă, uşor în stânga, iar Năstăsie reia din 6 metri pe lângă bara din dreapta
# min 4: Popa pătrunde din dreapta în careu, dar pasa în mijlocul careului pentru Copaci este respinsă de Kylien
# min 6: Popa scapă singur după un aut bătut repede de arădeni, intră în careu, îl driblează pe Beţa, rămâne singur cu portarul, încearcă un şut pe sub Croitoru, goal-keeper-ul respinge, iar Beţa opreşte balonul în 2 m
# min 9: lovitură liberă de la 30 m central, pentru CS Mioveni, Măzărache trimite mult peste
# min 11: acţiune pe stânga a gazdelor, Edi Stoica pătrunde în dribling în careu, trimite un şut centrare în faţa porţii, unde Kilyen apare la colţul lung, fundaşul dreapta reia pe jos, dar portarul respinge in extremis
# min 15: Melinte recuperează un balon la mijlocul terenului, pleacă pe o contră doi contra doi, îl găseşte pe Popa la marginea careului, dar acesta îşi prelungeşte balonul în momentul trecerii de Beţa şi Croitoru reţine. Popa pică în careu, dar arbitrul consideră că a făcut-o mult prea uşor
# min 17: 1-0!
# min 29: Hergheligiu preia la 16 m, şutează la colţul lung cu stângul, iar portarul reţine
# min 31: Melintea trage de la 25 m, puternic, dar peste poartă
# min 34: 2-0!
# min 42: 3-0!
# min 46:  UTA schimbă la pauză. Iese Paul Copaci şi intră David Miculescu
# min 50: Neagu şutează de la 25m puternic, cu pământul, Croitoru reţine
# min 53: După o centrare dintr-un corner de pe dreapta a lui Neagu, Manea retrimite cu capul în careul mic, Şeroni se înalţă bine şi deviază cu capul dintre doi adversari. Mingea e respinsă de portar în transversală şi de acolo se duce tot pe capul lui Şeroni, aflat la 4 metri, care reia din nou spre poartă. Croitoru reţine, însă fundaşul arădenilor solicită gol, pentru faptul că mingea a trecut de linie. Arbitri lasă jocul să continue, considerând că balonul n-a trecut cu toate circumferinţa
# min 54: corner pentru gazde, Hergheligiu pasează pe jos pe scurt lui Măzărache, acesta deviază cu călcâiul până la Năstăsie, căpitanul Mioveniului scapă singur cu portarul şi, din poziţie bună, reia puţin pe lângă
# min 59:  O nouă schimbare la UTA. Iese David Popa şi intră Alexandru Oroian
# min 68: Dublă schimbare la Mioveni. Ies Alexandru Işfan şi Robert Boboc şi intră Rareş Lazăr şi Ionuţ Rădescu
# min 68:  La UTA, iese Cristian Melinte şi intră Denis Crăciun
# min 76: combinaţie frumoasă pe stânga a argeşenilor, Coşereanu îi pasează lui Hergheligiu, car epreia la 16 m şi trage pe jos, mingea trecând milimetric pe lângă
# min 77:  Ultima schimbare la CS Mioveni. Iese Simon Măzărache şi intră Valentin Coşereanu
# min 83: Rădescu recuperează şi urcă pe partea dreapta, îşi face mingea în centru şi şutează plasat cu stângul, mingea trecând peste portar şi lovind bara transversală
# min 90: Rădescu pătrunde pe dreapta în careu, trimite un şut centrare în faţa porţii, dar un fundaş respinge
# min 91: Contraatac al gazdelor, Coşereanu şutează din careu, de pe stânga, plasat, dar un adversar respinge din 2m, un balon pe care scria gol