Duminică, August 09, 2020

Dimensiune Text

Cauta in site

Et 4, Play-off, 19/20: Turris Tr Măgurele - CS Mioveni 0-1

meci turrrisEchipa noastră a învins ieri seară, cu 1-0, la Tr Măgurele, pe Turris, a urcat pe locul 2 şi a făcut un pas important spre promovare. Totul se va decide acum, la ultimul meci, cel cu Petrolul de duminică.

Galben-verzii şi-au atins scopul în deplasarea de la Turris şi s-au întors cu toate cele trei puncte puse în jos. Golul victoriei a fost marcat de Rădescu, în minutul 30, cu un şut la colţul lung din interiorul careului, de pe partea stângă.

Elevii lui Claudiu Niculescu au făcut o prim repriză bună, în care au avut iniţiativa şi au reuşit să şi marcheze. În finalul primei părţi, gazdele au rămas în zece, după eliminarea lui Negruţ, pentru o lovitură cu cotul în săritura pentru balon, cu Gherghe.

După pauză, oboseala acumulată în ultima săptămână, în care s-a jucat un meci la patru zile, dar şi căldura infernală şi-a spus cuvântul, iar jucătorii noştri au cedat iniţiativa. Cu toate acestea cele mai mari ocazii au fost ratate tot de către CS Mioveni, prin Anghelina şi Rădescu, în timp ce fazele periculoase ale gazdelor s-au rezumat la câteva şuturi de la distanţă.

Turris Oltul: Duțu – Călințaru (Buleică 60′), Sălcianu, Ct. Pîrvulescu, Fl. Mitrea – Sil. Pană (cpt.), Cioinac (Alb. Voinea 86′) – Haită – Serediuc (Tescan 60′), Sg. Negruț, Ad. Voicu
Rezerve neutilizate: Aur. Păun – Nwabueze, Bg. Matei, Rob. Neacșu
Antrenor: Erik Lincar
Eliminat: Sergiu Negruț 39′ (roșu direct)

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Beța, Rob. Gherghe (Albăstroiu 64′), Burnea, Ct. Alexe – M. Șerban (Trașcu 77′), R. Costin (cpt.) – Ișfan, Anghelina (Massaro 59′), Rădescu (Hergheligiu 77′) – Val. Balint (Măzărache 77′)
Rezerve neutilizate: Bg. Preda – Rob. Ghiță
Antrenor: Claudiu Niculescu

Desfăşurarea partidei:

♦Min 90+7 Final de partidă. CS Mioveni câștigă cu 1-0 la Turnu Măgurele, obține trei puncte mari și urcă pe locul 2 direct promovabil, la două puncte peste Turris Oltul, care ratează o mare șansă de a își asigura măcar prezența la barajul de promovare dacă ar fi câștigat ea pe teren propriu
♦Min 90+5 Mihai Ișfan vede și el cartonașul galben
♦Min 90  Meciul e prelungit cu șase minute
♦Min 89 Andrei Trașcu primește și el cartonașul galben
♦Min 86 ⇐⇒ Iese Ionuț Cioinac și intră Albert Voinea, golgheterul campionatului
♦Min 77 ⇐⇒ Triplă schimbare la CS Mioveni. Ies Marian Șerban, Simon Măzărache și Ionuț Rădescu, autorul unicului gol, și intră Andrei Trașcu, Valentin Balint și Andrei Hergheligiu
♦Min 75 Valentin Balint primește cartonașul galben pentru proteste îndelungate
♦Min 74 Mitrea are un șut bun din stânga terenului, Croitoru boxează cu ceva emoții în lateral
♦Min 67 Marius Albăstroiu primește cartonașul galben
♦Min 64 ⇐⇒ Iese Robert Gheorghe și intră Marius Albăstroiu
♦Min 62 Antrenorul cu portari al echipei Turris Oltul, Florin Matache, protestează din nou de pe margine și primește cartonașul galben. A mai primit și într-un meci anterior, cu Petrolul. Robert Gherghe face semne că nu mai poate continua meciul
♦Min 60 ⇐⇒ Erik Lincar face și el o dublă schimbare. Ies Tiberiu Serediuc și George Călințaru și intră Dragoș Tescan și Alin Buleică
♦Min 59 ⇐⇒ Claudiu Niculescu face prima schimbare la Mioveni. Iese Marian Anghelina și intră Davide Massaro
♦Min 58 Fază de contraatac a Mioveniului, Rădescu avansează cu mingea la picior și trage din 18 metri lateral stânga puțin pe lângă bara a doua a porții lui Duțu. Mijlocașul își pună mâinile în cap
♦Min 57 Centrare dintr-un corner de pe stânga, Anghelina deviază pe spate cu capul, iar Pîrvulescu, nemarcat la 6 metri lateral dreapta, reia cu capul pe lângă poartă
♦Min 52 Anghelina bate plasat o lovitură liberă de la 25 de metri, Duțu, care astăzi a primit convocare la naționala U21, a plonjat în dreapta și a respins în corner
♦Min 49 Haită trage slab din afara careului, pe centrul porții, iar Croitoru reține fără probleme
♦Min 46 S-a reluat meciul, fără înlocuiri
♦Min 45+3 Pauză. CS Mioveni conduce la Turnu Măgurele cu 1-0, prin golul lui Ionuț Rădescu, marcat în minutul 30. Argeșenii au și un jucător în plus pe teren, după eliminarea lui Sergiu Negruț din minutul 39. A fost o primă repriză extrem de slabă
♦Min 45 + Prima repriză e prelungită cu trei minute
♦Min 39 Robert Gherghe primește un cot în arcada ochiului stâng de la Sergiu Negruț, într-un duel aerian în care jucătorul Mioveniului aproape că nu a sărit, iar arbitrul Horia Mladinovici arată cartonașul roșu, impresionat de sângele care îi curge pe față lui Gherghe. Negruț îi explică arbitrului faza, însă este deja eliminat

♦Min 37 Marian Anghelina ridică prea sus piciorul și îl lovește pe Sălcianu, iar arbitrul îi acordă cartonaș galben pentru joc periculos
♦Min 33 Încă o pauză de hidratare
♦Min 33 Turris reacționează cu un șut al lui Serediuc din 18 metri puțin peste transversală. Mingea a ajuns la el după o degajare slabă în față a lui Gherghe, după ce și Balint respinsese cu capul inițial după o centrare dintr-un corner de pe dreapta și un șut slab în careu ajuns la Gherghe
♦Min 30 0-1 GOOOOOL CS MIOVENI! Alexe aruncă de la margine din stânga careului, Balint preia în careu și îi pasează scurt lui Ionuț Rădescu, acesta își driblează adversarul și trage în diagonală din 7 metri lateral stânga în plasa laterală a colțului lung
♦Min 15 Pauză de hidratare
♦Min 14 Raul Costin primește la 27 de metri, își face mingea în față și trage puternic, însă puțin peste poartă. Meciul rămâne echilibrat
♦Min 7 Început echilibrat de meci, fără ocazii la cele două porți. Se joacă mai mult la mijlocul terenului, ușor spre cel al Mioveniulu