Dimensiune Text

Cauta in site

Judo: 11 medalii la Cupa Drobeta

judo 1Judo: 11 medalii la Cupa Drobeta
Clubul Sportiv Mioveni a participat la sfârşitul săptămânii trecute la Severin, la Turneul Internaţional de Judo  - Cupa Drobeta. Concursul a fost pentru 6 categorii de vârstă (Under 12, Under 14, under 16, Under 18, Under 21 şi Seniori) şi la el

au participat 10 ţări Italia, Bulgaria, Serbia, Macedonia, Bosnia - Herţegovina, Moldova, Croaţia, Kosovo, Albania şi România, cu un total de 58 de echipe şi 670 de sportivi.

Tinerii judoca galben-verzi au obţinut 11 medalii, 3 de aur, 5 de argint şi 3 de bronz. Sportivii antrenaţi de Verginel Popescu şi Iulia Roibu care au urcat pe podium sunt: # Lavinia Lioveanu (aur  - categoria 63 kg - Under 21 şi argint la 63 kg- seniori) # Alina Făcăeru (aur - 29 kg - Under 14 şi argint  la 32 kg - Under 16) # Roxana Oprea (aur - 40 kg - Under 14) # Eduard Petrescu (argint - 38 kg - Under 14) # Alexandra Pîrvu (argint - 29 kg - Under 14 şi bronz la 29 kg - Under 12) # Eduard Gătej (argint - 38 kg - Under 16) # Mădălina Făcăeru (bronz - 40 kg - Under 14) # Sorina Popescu (bronz - 44 kg - Under 18).

La concurs au mai participat şi Ionuţ Tănase, Paul Puşcatu, Elida Purcaru, Robert Miu, Rafael Cîrstea şi Sorin Neacşu. "A fost un concurs foarte tare, la care au participat sportivi foarte bine pregătiţi. Turneul a fost foarte bine organizat, dar obositor şi s-a desfăşurat pe două zile. Mulţumim conducătorilor clubului pentru sprijinul acordat la acest turneu. Aşteptările nu erau mai mari, chiar au fost depăşite. De exemplu Roxana Oprea a învins în finală pe campioana Balcanică - o sârboaică" ne-a spus antrenorul Verginel Popescu.
Următorul concurs internaţional la care vor participa sportivii din Mioveni este Balcaniada din Bosnia, acolo unde va fi prezentă în perioada 4-8 septembrie Lavinia Lioveanu. Ea va participa la seniori atât la individual cât şi la echipe. Aşteptările sunt din nou de o medalie, în luna mai, în Turcia, sportiva noastră obţinând bronzul tot la Balcaniadă.