Dimensiune Text

Cauta in site

Cupa României: CS Mioveni a eliminat Pandurii şi s-a calificat în 16-imi

(0 voturi, nota medie 0 din 5)

meci cupa panduriiEchipa noastră s-a calificat, din nou, în şaisprezecimile Cupei României, după ce ieri seară, a învins, în deplasare, cu 3-1, pe Pandurii Tg Jiu.

În meciul care a contat pentru faza a 4-a a Competiţiei KO, antrenorul Iordan Eftimie a aliniat o formulă de start standard, iar diferenţa din teren a fost mult mai mare între cele două echipe.

Scorul a fost deschis de Robert Gherghe, în minutul 39, fundaşul centrat al Mioveniului înscriind cu capul din careu, de la bara a doua, după un corner bătut bine de pe stânga de Coşereanu. În finalul primei reprize, Năstăsie a făcut 2-0 pentru echipa noastră, mijlocaşul galben-verde, executând repede, prin surprindere, o lovitură liberă de la 16 m, puţin lateral stânga şi înscriind, cu un şut, pe lângă zid, la colţul lung. Imediat după reluare, în minutul 50, Draca de la gazde este eliminat direct, după ce Balint a scăpat singur spre poartă, iar fundaşul a faultat decisiv, la marginea careului. În inferioritate, gazdele au marcat în minutul 59, prin Patrick Popescu, jucătorul gazdelor scăpând singur cu portarul, iar mingea rămânându-i la picior după ce Sima a blocat în primă fază, acţiunea. În minutul 86, argeşenii au stabilit scorul final, prin Balint, atacantul marcând cu un şut  de la marginea careului, portarul gazdelor calculând greşit traiectoria balonului.

PANDURII TÂRGU JIU - CS MIOVENI   1-3
Stadion: Municipal - sintetic (Târgu Jiu - Gorj);
Arbitru: Omar Cristian Dumitrică (Craiova); Asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi) şi Petruţa Iugulescu (Târgovişte).

Pandurii: Sălăjan - Dănescu, Rob. Gheorghe, Draca, Almic, Trancă, Raiciu (cpt.), Rob. Licu, Măicăceanu, P. Popescu, Blejdea
Rezerve: Al. Opriţa - D. Ciobanu, Al. Vasilescu, Raşoveanu, Vodă, Şendroiu, Konate
Antrenor: Adrian Bogoi

Mioveni: Val. Sima - Kilyen, Rob. Gherghe, Celea, R. Lazăr, Mîrzeanu, Rădescu, C. Năstăsie (cpt.), Coşereanu, Val. Balint
Rezerve: Bg. Preda - Traşcu, Ed. Stoica, Al. Neagu, Ayza, Arsenică, Al. Popescu
Antrenor: Iordan Eftimie

Min 89 Iese Balint şi intră Alexandru Popescu

Min 86 1-3 Valentin Balint şutează de la marginea careului din partea dreaptă, mingea prinde pământul şi sare peste portar

Min 85 Intră Neagu şi iese Năstăsie

Min 81 Iese Blejdea şi intră Şendroiu

Min 78 Iese Coşereanu şi intră Ayza

Min 59 1-2 Patrick Popescu scapă în careu, Sima îi iese în întâmpinare, blochează, însă mingea rămâne la piciorul atacantului gazdelor şi o împinge în poartă

Min 53 Iese Florin Măicăneanu şi intră Daniel Ciobanu

Min 50 Milos Draca este eliminat după ce vede cartonaşul roşu direct la un fault din postura de ultim apărător asupra lui Balint, care scăpase singur spre poartă. Lovitura liberă rămâne fără rezultat

Min 45 0-2 La o lovitură liberă din faţa careului, uşor lateral dreapta, Cosmin Năstăsiebate prin surprindere, profitând de faptul că arbitrul nu a fluierat, în timp ce zidul se aşeza, şi înscrie la colţul lung

Min 45 Iese Robert Licu, accidentat, şi intră Alexandru Vodă

Min 39 0-1 Robert Gherghe înscrie cu capul din 6 metri, după un corner bătut de pe stânga la bara a doua