Dimensiune Text

Cauta in site

Et 19, 2019/2020: CS Mioveni - Turris Tr Măgurele 5-2

(0 voturi, nota medie 0 din 5)

meci turrisEchipa noastră a învins clar, cu 5-2, aseară, pe Turris Tr Măgurele, la Mioveni şi a rămas pe locul 2 la finalul turului de campionat.

Partida a contat pentru etapa a 19-a, ultima a primei părţi a campionatului. În meciul de pe Stadionul Orăşenesc, oaspeţii au condus cu 2-0 în minutul 33, prin golurile lui Silviu Pană (7) şi Adrian Voicu (33 din 11m), iar din minutul 30 au jucat în 10 oameni, după eliminarea lui Juncănaru, pentru două galbene. Până la pauză CS Mioveni a revenit pe tabelă în minutul 38 printr-un autogol al lui Savin, la o fază creată de Măzărache. La reluare, elevii lui Marius Stoica s-au dezlănţuit şi au mai înscris de 4 ori şi au trimis şi de ouă ori mingea în bară. Hergheligiu a egalat în minutul 64 cu un şut de la marginea careului. Apoi acelaşi Hergheligiu a centrat decisiv în faţa porţii, pentru un nou autogol, al lui Sălcianu de data aceasta, provocat şi de aparţia excelentă a lui Coşereanu în2 metri. Au urmat două bare, una a lui Raul Costin şi alta a lui Massaro şi apoi o ratare singur cu portarul a lui Ghiţă, în minutele 73, 74 şi 76. Partida a fost încheiată de golurile lui Massaro, în minutele 78 şi 80 după demarcări excelente în faţa porţii.

Cu acest succes echipa noastră a acumulat 34 de puncte după 19 etape şi ocupă la finalul turului locul 2 în clasament.

CS Mioveni: Fl. Croitoru - Rob. Ghiţă, Beţa (cpt.), Celea, Ed. Stoica - R. Costin, M. Şerban - Măzărache (Coşereanu 60'), Massaro (Rădescu 83'), Hergheligiu - Val. Balint (Işfan 87')
Rezerve neutilizate: Bg. Preda - Traşcu, Ct. Alexe, Anghelina
Antrenor: Marius Stoica

Turris Oltul: Aur. Păun - Juncănaru, Sălcianu (Cr. Ciobanu 70'), Bg. Matei, Călinţaru - Buleică (Fl. Radu 61'), Savin, Sil. Pană (cpt.)- Haită, Turkovic (Bud 70'), Ad. Voicu
Rezerve neutilizate: Duţu - Rob. Neacşu, Negruţ, Paţurcă
Antrenor: Marius Baciu
Eliminat: Claudiu Juncănaru 30' (cumul de cartonaşe galbene)

Min 90+2 Final de partidă. CS Mioveni câştigă meciul cu Turris Oltul cu 5-2, după ce a fost condusă cu 2-0, însă de la 1-0 oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică. L-a pauză s-a intrat cu 1-2.

Min 90+2 Turris scapă pe contontraatac, Voicu pătrunde în careu şi pasează în dreapta la Bud, ca e singur la 8 metri, însă preia slab, mingea îi sare, întârzie, tare direct în Croitoru, balonul îi revine şi şutează din nou în blocaj

Min 90 Meciul e prelungit cu două minute

Min 87 Ultima schimbare la Mioveni. Iese Valentin Balint şi intră Mihai Işfan

Min 83 Schimbare la Mioveni. Intră Ionuţ Rădescu şi iese Davide Massaro

Min 82 Hergheligiu şutează din afara careului pe lângă poarta lui Păun, în dreapta

Min 81 5-2 Coşereanu pasează pentru Costin, acesta lasă balonul printre picioare, iar Davide Massaro urmăreşte şi din aluneare înscrie din nou pe lângă Păun

Min 78 4-2 Eduard Stoica primeşte în stânga, centrează în careul mic, acolo unde Davide Massaro se demarcă singur şi reia cu latul din 4 metri pe lângă Păun, lângă prima bară

Min 77 Florin Radu primeşte cartonaşul galben pentru o intrare avută într-o fază anterioară asupra lui Hergheligiu, la mijlocul terenului

Min 75 Contraatac în superioritate, Coreşeanu îi pasează în dreapta lui Massaro, iar acesta trimite din 14 metri central în bara din dreapta

Min 73 Mioveni are şansa să se desprindă, însă Raul Costin trage din 10 metri central în bara din stânga şi mingea se duce apoi în aut de poartă. Coşereanu a pătrunde în careu pe dreapta şi a întors înapoi pentru Costin, care era nemarcat

Min 71 Daniel Celea primeşte cartonaşul galben pentru un fault făcut după o alunecare întârziată

Min 70 Dublă schimbare la Turris. Ies Nedo Turkovic şi Alexandru Sălcianu şi intră Cristian Bud şi Cristian Ciobanu

Min 66 3-2 Hergheligiu îi pasează în faţă, în careu lui Balint, care protejează şi pasează din nou pentru Hergheligiu, acesta trece în dreapta de Radu şi centrează pe jos la colţul scurt, Coşereanu nu ajunge, însă din piciorul lui Alexandru Sălcianu balonul se duce peste Păun, aproape sub transversală

Min 63 2-2 Fază de contraatac, Andrei Hergheligiu preia o minge pierdută de Massaro, pătrunde în careu şi trage din 12 metri uşor lateral dreapta la colţul lung al porţii lui Păun

Min 61 Schimbare şi la Turris. Iese Alin Buleică şi intră Florin Radu

Min 60 Schimbare la Mioveni. Iese Simon Măzărache şi intră Valentin Coşereanu

Min 56  Alin Buleicăprimeşte cartonaşul galben pentru tragere de timp

Min 54 Cu un om în plus, Mioveniul are posesia şi pune presiune, însă, nu reuşeşte să îşi creeze situaţii pentru a finaliza

Min 47 După o centrare din dreapta, Măzărache trage din 12 metri central, însă mingea e blocată de un fundaş şi Păun scapă cu faţa curată

Min 46 S-a reluat meciul

Min 45+1 Pauză la Mioveni. Turris Oltul conduce cu 2-1 CS Mioveni, însă joacă în zece, după eliminarea lui Claudiu Juncănaru

Min 45 Prima repriză e prelungită cu un minut

Min 38  1-2 Costin pasează în stânga pentru Măzărache, care accelerează în careu şi centrează în forţă în faţa porţii, mingea deviată îl loveşte în piept pe Mihai Savin, iar din acesta intră în plasă, la prima bară, Păun neputând interveni pentru a evita golul

Min 34 0-2 Adrian Voicu bate penalty-ul în dreapta, Croitoru ghiceşte colţul, atinge mingea, însă aceasta trece pe sub el şi intră în plasă

Min 33 Eduard Stoica îl ţine în careu pe Turkovic, la o minge trimisă peste apărare, şi atacantul pică. Arbitrul dictează penalty şi cartonaş galben pentru Dean Beţa, eronat. Şi acesta era în apropiere, însă Stoica a ţinut

Min 31 Raul Costin bate lovitura liberă din stânga, de la 20 de metri, puţin peste vinclul colţului lung. Păun era pe minge

Min 30 Măzărache primeşte o minge în flancul stâng, reuşeşte să trimită în faţă şi are un contact umăr la umăr cu Claudiu Juncănaru, apoi îi ia faţa şi se trânteşte, dând impresia că a fost agăţat din spate. Juncănaru nu l-a atins, însă Măzărache l-a păcălit pe central, care îi arată cartonaşul galben fundaşului şi, fiind al doilea, îl vede şi pe cel roşu

Min 29 Hergheligiu centrează din nou din dreapta, însă o face direct pe poartă acum, iar Păun reţine fără probleme

Min 26 Şansă mare pentru Mioveni. Hergheligiu centrează din dreapta, Balint câştigă duelul aerian cu Sălcianu şi reia cu capul din 9 metri spre colţul lung, însă Păun are o intervenţie salvatoare şi deviază peste poartă mingea ce s-ar fi dus sub transversală

Min 21 Măzărache trimite mingea pe lângă Claudiu Juncănaru, acesta îl ţine şi primeşte cartonaşul galben

Min 17 Ocazie bună pentru Mioveni. Hergheligiu protejează şi pasează înapoi, iar Şerban şutează puternic de la 20 de metri central şi Păun scoate în corner aproape de sub transversală

Min 12 Hergheligiu trage direct în capul lui Matei din lovitură liberă de la 23 de metri uşor lateral stânga şi fundaşul are nevoie de câteva momente să îşi revină

Min12 Alexandru Sălcianu faultează, opreşte un contraatac şi primeşte cartonaşul galben

Min 9 Călinţaru trage din afara careului pe lângă poarta lui Croitoru

Min 7  0-1 Juncănaru pasează scut pentru Haită, acesta trimite pe culoar în careu, pe lângă Beţa, pentru pătrunderea lui Buleică, mijlocaşul întoarce din colţul dreapta al careului mic pentru Silviu Pană, iar acesta pune latul din 10 metri central şi înscrie lângă bara din stânga. Turkovic era acolo în poziţie de offside, însă atacantul a sărit peste minge şi n-a intervenit. Portarul Mioveniului era aproape de bara cealaltă, astfel că reproşurile scurte ale argeşenilor sunt inutile

Min 5 Călinţaru avansează în stânga careului, centrează periculos, iar Măzărache, retras în devensivă, respinge cu capul în corner. Balonul se ducea la Haită, care era singur la 10 metri lateral dreapta

Min 3 Haită bate pe jos, în faţa careului, o lovitură liberă din dreapta, Voicu trage în blocaj şi apoi argeşenii îndepărtează pericolul

Min 1 Hergeligiu pătrunde în careu pe dreapta, paralel cu linia de fund, pasează înapoi pentru şutul lui Balint, care trage în blocaj, mingea sare în stânga, acolo unde Măzărache se demarcă şi reia cu capul, însă balonul şterge transversala şi se duce peste