Luni, Ianuarie 25, 2021

Dimensiune Text

Cauta in site

Et 11, 20/21: CS Mioveni - CSM Reşiţa 1-0 (1-0)

meci resitaEchipa noastră a obţinut astăzi prima victoria acasă din acest campionat. Galben-verzii au câştigat cu 1-0 în faţa formaţiei CSM Reşiţa, graţie golului marcat de Rusu în minutul 21, din penalty.

CS Mioveni a forţat cât a trebuit în partida de azi şi a obţinut maximum de la un meci în care era neapărat nevoie de VICTORIE! În prima repriză, în afară de gol, elevii lui Alexandru Pelici au mai ratat trei ocazii mari de gol: ⚽ min 16: Garutti reia cu capul, pe spate, din 6m , centrare din lovitură liberă de pe dreapta a lui Işfan, poartarul scoate cu greu de sub bară ⚽ min 17: după un corner din drepta, Iacob prelungeşte cu capul, iar Szilard apărut la bara a doua, şutează din 2m, însă portarul respinge cu greu ⚽ min 41: Coşereanu pasează la 16 din stânga, Işfan se încurcă cu Rusu perpendicular pe poartă, iar şutul mijlocaşului aflat în poziţie ideală este slab, pe lângă. Golul a fost marcat de Rusu din penalty, în minutul 21, după ce Işfan a pătrus pe dreapta şi a fost faultat în careu.

În repriza a doua tot jucătorii noştri au ratat ocaziile mari: ⚽ min 57: un-doi Massaro - Rusu, italianul pătrunde frontal ţinând duble, dar este în cele din urmă deposedat, deşi avea prim-planul la un moment dat ⚽ min 64: Işfan trage din prima pe lângă, de la 16 m, după ce Rusu, care preluase în careu i-a întors un balon ⚽ min 71: Marinescu recuperează la 30m, la o pasă greşită a lui Dudea, scapă spre paortă fiind talonat, dar trage slab din interiorul careului.

Cu cele 3 puncte luate astăzi, CS Mioveni a acumulat 17 şi a urcat momentan, pe locul 7 al clasamentului, fiind în luptă pentru locurile ce duc în play-off.

CS Mioveni - CSM Reşiţa 1-0 (1-0)

A marcat: Rusu (21 din 11m)

CS Mioveni: Ius. Popescu – Oancea, Garutti, Al. Iacob, Mar – D. Toma, Sz. Vereș – Ișfan, Massaro, Coșereanu (cpt.) – Bg. Rusu
Rezerve: Val. Sima – Trașcu, Gherghe, F. Constantin, Laur. Marinescu, Rădescu, Sg. Negruț, Velbrum, C-tin. Șerban
Antrenor: Alexandru Pelici

CSM Reșița: Cobrea – Dudea (cpt.), Dumitraș, D. Ciobanu, C. Lungu, Dat, Laur. Buș, Rob. Boboc, Astafei, Rasoveanu, Matulevicius
Rezerve: Zimmermann – Szijj, Breșneni, Bagherea, Brînzan, Ad. Ilie, Danci, I. Găman, L. Costache
Antrenor: Alin Minteuan

Cum s-a desfăşurat partida:

⚽ Min 6: Astafei şutează de la 20 m central, pe lângă

⚽ Min 16 Ișfan centrează din lovitură liberă de pe dreapta, Garutti reia cu capul din 6 metri, dar portarul scoate cu greu de sub transversală

⚽ Min 16 Ișfan bate cornerul, Iacob prelungește cu capul la bara a doua, de unde Vereș șutează tare, iar Cobrea respinge cu greu

⚽ Min 21 1-0 Ișfan pătrunde în careu pe dreapta, este faultat de Ciobanu, iar arbitrul dictează penalty. Lovitura de pedeapsă este transformată cu siguranță de Bogdan Rusu, în dreapta portarului

⚽ Min 28 Buș pătrunde pe stânga, are culoar, trage la colțul scurt, dar Ișfan pune in extremis un picior în fața balonului și deviază în corner

⚽ Min 41 Coșereanu urcă pe stânga pe un contraatac, pasează pe linia de 16 metri, unde Ișfan și Rusu se încurcă, iar mijlocașul trage slab din poziție excelentă, mingea ieșind în aut de poartă

⚽ Min 50 Dat centrează de pe dreapta, Matulevicius reia cu capul pe spate, mingea trece pușin pe lângă țintă

⚽ Min 57 Massaro face un-doi cu Rusu, italianul pătrunde în dribling perpendicular pe poartă, dar este deposedat și cere penalty

⚽ Min 58 La CS Mioveni, iese Davide Massaro și intră Laurențiu Marinescu

⚽ Min 59 Iese Victoraș Astafei și intră Cristian Danci, la CSM Reșița

⚽ Min 64 Rusu preia în careu, întoarce pentru Ișfan, care trage din prima de la 16 metri pe lângă

⚽ Min 70 La CS Mioveni, iese Valentin Coșereanu și intră Ionuț Rădescu

⚽ Min 71: Marinescu recuperează un balon pasat greșit de Danci, dar finalizează defectuos din careu

⚽ Min 75: oaspeţii au o lovitură liberă periculoasă, de la 18 m, puţin lateral stânga, dar Dudea trage mult peste