Vineri, Octombrie 20, 2017
   
Dimensiune Text

Cauta in site

Tenis

Tenis de masă, Cupa ETTU: Jucăm în Polonia turul II

tenis belgia 2Singura reprezentantă a ţării noastre în cupele europene la Tenis de Masă, CS Mioveni, şi-a aflat adversarii din turul al doilea al Cupei ETTU. Astfel, galben-verzii vor juca de data aceasta în Polonia, împotriva unor echipe din ţara gazdă, Belgia şi Spania.    


CS Mioveni s-a calificat şi în acest an în Cupa ETT, după ce, în vară, a cîştigat pentru a doua oară consecutiv titlul naţional în România. În primul tur al competiţiei europene, echipa formată din Ionuţ Seni, Alexandru Cazacu şi Rareş Şipoş a jucat în Belgia cu echipa gazdă Vedrinamur, cu ruşii de la Elem, şi cu spaniolii de la Vincios şi Borges. Argeşenii i-au învins în primul meci pe cei de la Vincios, apoi au pierdut cu echipa gazdă, după care i-au învins pe ruşi, dar şi pe favoriţii de la Borges. Mai departe s-au calificat din această grupă românii şi Borges. Acum, l-a tragerea la sorţi pentru turul doi, CS Mioveni a fost repartizată în grupa A, iar spaniolii în Grupa D, faza aceasta avînd şi ea patru grupe de cîte patru echipe.
Gazda grupei A va fi Polonia, reprezntată de echipa Energa KTS Torun, celelalte adversare fiind belgienii de la Logis Auderghem (cele două echipe fiind calificate direct în această fază, fără a mai disputa turul 1) şi spaniolii de la Irun Leka Enea.
Turneul este programat pentru 28-29 octombrie, adică peste două săptămîni. Meciurile programate se vor disputa după următorul program:
Group A
 Oct. 28, ora 14.00: ENERGA KTS TORUN - CS Mioveni    
 Oct. 28, ora 14.00: Logis Auderghem - Irun Leka Enea Tenis de Mesa    
 Oct. 28, ora 19.00: CS Mioveni - Logis Auderghem    
 Oct. 28, ora 19.00: Irun Leka Enea Tenis de Mesa - ENERGA KTS TORUN    
 Oct. 29, ora 10.00: ENERGA KTS TORUN - Logis Auderghem    
 Oct. 29, ora 10.00: Irun Leka Enea Tenis de Mesa - CS Mioveni
 

Tenis de masă, Superliga: 5 victorii din 5 meciuri

tenis nouEchipa de tenis de masă a clubului nostru a obţinut 5 victorii în primele 5 partide disputate la Buzău, în cadrul turului Superligii Masculine.


Astfel, după  calificarea în turul II al Cupei ETTU, Ionuţ Seni, Alexandru Cazacu şi Rareş Şipoşsunt în formă maximă, având prima şansă să termine prima parte a sezonului pe prima poziţie a clasamentului.

# CS Mioveni - CSM Bistriţa I 5-1

Şipoş - Hurloi 3-0 (11-3, 11-7, 11-6)

Cazacu - Toma 3-0 (11-3, 11-5, 11-6)

Seni - Nemaciuc 1-3 (9-11, 11-9, 8-11, 6-11)

Cazacu - Hurloi 3-0 (11-5, 11-2, 11-7)

Şipoş - Nemaciuc 3-0 (11-9, 11-6, 11-7)

Seni - Toma 3-1 (11-9, 11-7, 5-11, 11-9)

# CS Politehnica Cluj - CS Mioveni 0-5

Marchiş - Seni 0-3 (8-11, 4-11, 7-11)

Rozenfeld - Sipoş 0-3 (2-11, 2-11, 7-11)

Gyorgy - Cazacu 0-3 (6-11, 7-11, 4-11)

Rozenfeld - Seni 0-3 (8-11, 7-11, 6-11)

Marchiş - Cazacu 0-3 (6-11, 4-11, 7-11)

# CS Top Star Constanţa - CS Mioveni 2-5

Grigore - Şipoş 1-3 (6-11, 11-7, 6-11, 8-11)

Pletea - Seni 3-2 (4-11, 11-13, 11-6, 11-9, 11-5)

Lipan - Cazacu 0-3 (6-11, 8-11, 7-11)

Pletea - Şipoş 3-0 (11-8, 11-8, 14-12)

Grigore - Cazacu 2-3 (12-14, 9-11, 11-8, 11-8, 2-11)

Lipan - Seni 0-3 (9-11, 2-11, 6-11)

Pletea - Cazacu 2-3 (7-11, 11-6 7-11, 11-, 7-11)

# CSS Odorheiu Secuiesc I - CS Mioveni 0-5

Gyorgi - Şipoş 0-3 (1-11, 6-11, 5-11)

Cservik - Seni 1-3 (9-11, 11-6, 2-11, 8-11)

Tabaş - Cazacu 0-3 (6-11, 8-11, 12-14)

Cservik - Şipoş 0-3 (7-11, 9-11, 10-12)

Gyorgy - Cazacu 1-3 (8-11, 11-2, 8-11, 10-12)

# CS Mioveni - Craiova 5-1

Şipoş - Mirea 3-0 (11-6, 11-3, 11-6)

Seni - Sinulescu 2-3 (10-12, 6-11, 11-6, 11-7, 9-11)

Cazacu - Zărnescu 3-0 (11-7, 11-1, 11-8)

Seni - Mirea  3-1 (12-10, 12-10, 8-11m 11-4)

Şipoş - Zărnescu 3-0 (12-10, 11-5, 14-12)

Cazacu - Sinulescu 3-0 (115- 11-4, 11-7)

 

   

Judo: Trei medalii la Severin, la Ne-waza

judo10 tineri judoka de la clubul nostru au participat în acest week-end, însoţiţi de antrenorul Verginel Popescu, la Tr. Severin la Finala Campionatului Naţional Ne-waza, rezervată sportivilor Under 12-14-16.


Din delegaţia deplasată la Severin au făcut parte: Victor Sandu, Amalia Luchini, Ionuţ Tănase, Roxana Oprea, Alina Făcăeru, Ionuţ Gâtej, Paul Puşcatu, Alexandra Pîrvu, Elida Purcaru şi Cătălin Andrei. 
Rezultatele obţinute sunt următoarele:
# Roxana Oprea - locul 2 - cat. 48 kg - U 16
# Paul Puşcatu - locul 3 - cat. 42 kg - U 14
# Victor Sandu - locul 3 - cat. 34 kg - U 12
# Alexandra Pîrvu - locul 5 - cat. 44 kg - U 14
Acesta este al doilea concurs de la reularea competiţiilor la care CS Mioveni a participat, primul având loc acum o săptămână, la Ploieşti - Finala pe echipe cadeţi U 18 şi finalele Campionatului Naţional Individual Ne-waza U 18. Aici, antrenorul Verginel Popescu a avut 3 sportivi, iar dintre aceştia Alina Făcăeru a luat bronzul la 44 kg iar Roxana Oprea, locul 7 la 52 kg , în timp ce Eduard Petrescu la 55 kg nu a punctat.
Următorul concurs la care judoka de la CS Mioveni vor participa este Campionatul Naţional Ne-waza U 11, U 13, U 15 de la Ploieşti.

   

Tenis de masă, Cupa ETTU: Calificare în turul II

tenis belgia 2Echipa de tenis de masa a clubului nostru s-a calificat in aceasta dupa-amiaza in turul II al Cupei ETTU, dupa ce a invins in turneul din Belgia echipa spaniola Borges, cu 3-2.


Dupa prima zi de jocuri disputate in Grupa C, la Namur - Belgia, CS Mioveni obtinuse doua victorii (3-1 cu spaniolii de la Vincios si 3.1 cu rusii de la Elem) si suferise o infrangere, 2-3 cu echipa gazda Vedrinamur, astfel ca avea nevoie de o victorie n ultima patida pentru a merge mai departe.

Astazi, Ionut Seni, Alexandru Cazacu si Rares Sipos au invins cu 3-2 favorita grupei, Borges din Spania si au obtinut astfel o calificare, care poate la un moment dat era nesperata.

# CS Mioveni - Borges 3-2

Cazacu - Duran 0-3

Sipos - Wei Fan 3-2

Seni - Monzo 3-2

Cazacu - Wei Fan 2-3

Sipos - Duran 3-0

   

Tenis de masă: Două victorii şi o înfrângere în prima zi de Cupa ETTU

tenis belgiaEchipa noastră de tenis de masă dispută în acest week-end, în Belgia, primul tur al Cupei ETTU. După prima zi de concurs Ionuţ Seni, Alexandru Cazacu şi Rareş Şipoş au două victorii şi o înfrângere,


urmând ca astăzi să dispute meciul decisiv, contra spaniolor de la DKV Borges.

În prima partidă, echipa noastră a învins cu 3-1 pe Vincios din Spania, apoi a pierdut în faţa gazdelor de la Vedrinamur cu 3-2 pentru ca în ultimul meci al zilei să învingă echipa rusă UMMC Elem cu 3-1. Al patrulea meci este programat în acestă după-amiză, contra spanioliloor de la Borges.

Rezultate tehnice:

CS Mioveni - AD Vincios (Spania) 3-1

# Cazacu - Pintos 3-1 (8-11, 11-5, 11-6, 11-8)

# Sipos - Albanez 1-3 (10-12, 11-7, 7-11, 10-12)

# Seni - Tokes 3-0 (11-9, 11-7, 11-9)

# Cazacu - Alvarez 3-2 (11-5, 9-11, 9-11, 11-8, 11,5)

CS Mioveni - Vedrinamur 2-3 

# Cazacu - Delporte 3-2 (9-11, 11-8, 7-11, 11-7, 11-6)

# Şipoş - Darcis 3-1 (11-7, 11-9, 6-11, 11-5)

# Seni - Gobeaux 1-3 (8-11, 11-8, 9-11, 4-11)

# Cazacu - Darcis 0-3 (8-11, 10-12, 8-11)

# Şipoş - Delporte 1-3 (6-11, 11-9, 9-11, 10-12)

TTSC UMMC Elem - CS Mioveni 1-3

# KHRIPUNENKO PAVEL - SIPOS RARES 0-3 (4:11 / 9:11 / 8:11)

ABUSEV ARTUR - CAZACU ALEXANDRU 1-3 (4:11 / 11:9 / 9:11 / 9:11)

SVETS KIRIL - SENI JONUT 3-1 (11:5 / 6:11 / 11:8 / 14:12)

Pavel KHRIPUNENKO - CAZACU ALEXANDRU 0-3 (10:12 / 13:15 / 11:13)

   

Pagina 1 din 18

Parteneri

15045805 2161989957360330 1609235034 n