Duminică, Mai 16, 2021
   
Dimensiune Text

Cauta in site

Cazacu a devenit numărul 1 în tenisul de masă românesc

tenis cazacu 1Tenismenul clubului nostru, Alexandru Cazacu a ajuns pe poziţia 1, în clasamentul la individual, oferit publicităţii de Federaţia Română de Tenis de Masă.

Clasamentul este pe luna decembrie, şi a fost întocmit după Cupa României, competiţie pe care sportivul legitimat la CS Mioveni o câştigase. Acesta a adunat în clasamentul individual la seniori 466 de puncte şi i-a devansat pe Paul Mladin (locul 2 - Top Star Constanţa - 347 p), Ovidiu Ionescu (locul 3 - Gloria Buzău - 300p), Cristian Chiriţă (locul 4 Pristavu C-lung, 292p), Eduard Ionescu (locul 5 - Steaua - 287p), Alin Spelbuş (locul 6- Pristavu C-lung 260p), Darius Movileanu (locul 7 - Steaua, 254p), Cristian Pletea (locul 8 - Top Star Constanţa - 240p), Cristian Bogdan (locul 9 - CSS Craiova - 240p), Rareş Şipoş (locul 10 - Gloria Buzău - 230p).

Celălalt jucător senior din lotul echipei noastre, Lucian Munteanu, este în acelaşi clasament pe locul 21 cu 108 puncte.

tenis clasamentCazacu a ajuns pe poziţia 1 după ce a câştigat la finalul anului trecut Cupa României, trofeul fiind ridicat deasupra capului de sportiv pentru a doua oară în carieră, în timp ce pentru clubul nostru această cupă este o premieră. "Pentru că joc şi în străinătate nu particip la toate competiţiile din ţară şi de-aia nu prea fac puncte pentru acest clasament. Acum însă am câştigat Cupa şi a contat foarte mult" ne-a spus tenismenul. În anul care tocmai s-a încheiat acesta a câştigat Superliga cu CS Mioveni şi s-a clasat pe locul 4 la finalul turului actualului sezon, a ocupat locul 3 la Campionatul Naţional la individual şi a mai luat Cupa României.
"În 2020 în doresc să câştigăm campionatul cu CS Mioveni, să intru în primele 4 cu Burgos echipa mea din Spania, să luăm din nou medalie în Cupă în Spania, să câştig din nou Cupa în România şi să intru în primii 150 în clasamentul mondial individual. Acum sunt pe 250, iar pentru asta trebuie să particip la majoritatea turneelor internaţional. Deja am patru turneu în ianuarie şi februarie: Open-ul Germaniei, Open-ul Spaniei, Open-ul Portugaliei şi Open-ul Ungariei" ne-a mai spus sportivul.

Parteneri

15045805 2161989957360330 1609235034 n