la-1955-cs-mioveni-fcsb-pe-stadionul-orasenesc

La 19:55, CS Mioveni – FCSB, pe Stadionul Orășenesc

La 19:55, echipa noastră, joacă diseară, cu FCSB, într-un meci care contează pentru etapa a 27-a a Ligii 1. Partida de pe Stadionul Orășenesc se joacă cu spectatori în tribune. Accesul fanilor este permis în limita a 50% din capacitatea arenei. Biletele pentru acest meci costă 20 lei. Acestea se găsesc la casele de bilete de la stadion până la ora începerii partidei.

Conform statisticii LPF, cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă. De fiecare dată însă s-a impus gruparea roş-albastră. Primul meci a avut loc pe 7 octombrie 2007, Dacia Mioveni – FCSB 1-2, goluri înscrise de Cristian Bratu, respectiv Victoraş Iacob – dublă (antrenori Florin Marin / Massimo Pedrazzini). Cea mai mare diferenţă de scor: 31 iulie 2011, FCSB – CS Mioveni 4-0. Cea mai recentă întâlnire directă: 16 octombrie 2021, FCSB – CS Mioveni 3-0, marcatori Florin Tănase, Andrei Dumiter şi Claudiu Keşeru.

Alexandru Pelici vs Anton Petrea este un duel în premieră pe prima scenă. Tehnicianul argeşenilor este fără victorie în confruntările cu FCSB din campionat, palmaresul acestuia cuprinzând o remiză (2011/2012, Voinţa Sibiu – FCSB 1-1) şi șase înfrângeri.

Mediile de vârtă: CS Mioveni – 26 ani şi 10 luni; FCSB – 24 de ani şi 9 luni.

În meciul de diseară, de la 19:55, se întâlnesc echipele care au utilizat cei mai puţini străini pe durata acestui sezon, FCSB cu 6 astfel de jucători, respectiv CS Mioveni cu 5. 33 dintre cele 52 de goluri înscrise de bucureşteni în ediţia curentă au fost marcate în repriza secundă, dintre care 15 după minutul 75.

Articol publicat la: 19/02/2022 13:09